psychohygiena

Dbejte na psychohygienu

Správným dodržováním hygienických návyků a doplňováním vitamínů můžete předejít spoustě nemocí. Dnešní konzumní společnost tedy investuje do různých vitamínových přípravků a pilulek na posílení imunity. Jeden aspekt zdraví bývá ale stále opomínán- psychika. Stejně důležité jako pravidelné čištění zubů, otužování, zdravá strava a pohyb je také zachovávání psychické pohody, udržování duševního zdraví.  Pravidla, která slouží k udržení a prohloubení duševního zdraví se skrývají pod pojmem psychohygiena.

Naučte se odpočívat

Jednou ze základních zásad psychohygieny je dostatečný odpočinek.  V práci i v  osobním životě se můžete setkat se spoustou stresu, starostí a shonem. Všechny tyto faktory negativně ovlivňují psychickou pohodu a zatěžují celý organismus. Důležité je si zvláště po náročném dni dopřát dostatek odpočinku a hlavně umět odpočívat. Budete-li po práci ležet v posteli a neustále si přehrávat vypjaté situace ze zaměstnání, odpočinek neproběhne.  Člověk je totiž celistvá bytost s biologickými, psychickými, sociálními a spirituálními vlastnostmi. Tyto složky se vzájemně ovlivňují. Pokud budete odpočívat pouze fyzicky, ale vaše myšlení a psychika budou stále zaměstnány řešením problémů, můžete být ve výsledku úplně stejně unavena, jakoby jste byla neustále na nohou.

Zkuste tedy při fyzickém odpočinku také odložit starosti stranou a pořádně se uvolnit. Nejjednodušším způsobem je přesměrování pozornosti k uvolňující aktivitě- třeba čtení nenáročné knihy. Je-li pro vás uvolnění náročné, zkuste pravidelně a uvědoměle dýchat a osvojit si nějakou z relaxačních technik.

Přistupujte k životu pozitivně

S pozitivním přístupem bude váš život snazší. Budete spokojenější sama se sebou i se světem kolem sebe.  Na základě pozitivního přístupu si můžete také vybudovat zdravé sebevědomí. Zkuste si pro počátek každý večer zapsat tři pozitivní věci, která vás během dne potkaly.

Duševní pohoda je báječný stav, díky kterému bude váš organismus fungovat lépe, začněte dbát na svou psychohygienu.

You may also like...