Přírodní léčba

Přírodní léčba pomocí aromaterapie

Aromaterapie patří mezi druhy alternativní léčby využívající kvalitní rostlinné a biologické látky ve formě éterických a vonných olejů. Vůně těchto olejových esencí pak přispívají k navození pocitu pohody, relaxace a uvolnění, má pozitivní vliv na naší mysl i tělo, chrání nás před nemocemi a dokonce i léčí.

Ne každý aromaterapii věří. Jisté však je, že ji lidé využívají už celá dlouhá tisíciletí. Věří v moudrost přírody, která je v ní obsažena. Aromaterapie nejen léčí, ale v mnoha případech je i účinnou prevencí. Své využití má i v oboru dětského lékařství.

K nejrozšířenějším éterickým olejům patří oleje z citronové kůry, z cedrového dřeva, ze zázvoru, z levandule, ze santalového dřeva a z borovice, oblíbený je pak jasmín, granátové jablko a růže. Při aromaterapii se před masáží smíchají nejrůznější druhy rostlinných olejů, např. slunečnicový, olivový, mandlový či sezamový s požadovanou vonnou esencí. Kombinace závisí na účinku, který očekáváme, (stimulující či uklidňující).

Procedury aromaterapie

  • Masáž- aromaterapeutická masáž je ošetřením celého těla a určité tělesné oblasti právě vonnými oleji.
  • Inhalace- inhalace aromatických olejů může snížit nebo zvýšit krevní tlak, navodit různé pocity, např. povzbuzení, osvěžení, prohřátí.
  • Koupel- koupel s přidanými aromatickými oleji navodí pocity úlevy, uklidnění a relaxace, zbavuje stresu a únavy. Může být doplněna o vonné svíčky, jejichž světlo má podobné uklidňující účinky.
  • Aromalampa- éterické oleje se mohou pomalu odpařovat z nádoby naplněné vodou a používat se k příležitostnému vdechování. Během dne je možné nakapat vonnou esenci na kapesník, před spaním pak třeba na polštář, ale můžeme také kápnout dětem jednu kapku na plyšového medvídka.

Rostlinné aromatické směsi jsou významným pomocníkem pro podporu imunity. Dávkování je individuální, především u dětí je nutné dodržovat počet kapek určitých esencí.

You may also like...