vztah na důvěře

Budujte vztah na důvěře

„Ty mi nevěříš?“ Myslím, že tato věta zazní párkrát v každém vztahu. Odpovědí bývá většinou chlácholící: „Ale to víš, že věřím…“ Ne vždy jsou však tyto fráze, použité k uklidnění protějšku, myšleny upřímně.

Do spousty vztahů se občas vkrade nejistota a žárlivost. Může to být například ta pohledná kolegyně z práce, která má kancelář hned vedle vašeho partnera, nebo ta bývalá spolužačka, která ho zve na kafe a velmi často také bývalá přítelkyně.

Žárlivost je ale ve své podstatě naprosto přirozená a vypovídá také o tom, že vám na partnerovi záleží. Důležité je si včas uvědomit, že všechno má své meze. Jako milující přítelkyně jistě nechcete být ta, která sleduje každý krok svého miláčka, pročítá mu esemesky, zatímco spí a zakazuje jakoukoliv aktivitu s přáteli kromě té, u které budete přítomná.

A co vaše drahá polovička? Nevyslýchá vás pokaždé, když se zdržíte v práci? Neověřuje si, zda jste do té kavárny odpoledne vskutku vyrazila s kamarádkou?

Pokud vnímáte, že ve vašem vztahu chybí trocha vzájemné důvěry, nebojte se jí začít s partnerem budovat.

Komunikujte

Prvním krokem je samozřejmě komunikace. Je důležité, aby váš protějšek věděl, že se v současném stavu necítíte dobře. Že vám schází trocha důvěry z jeho strany, nebo že máte problém důvěřovat jemu.  Zkuste společně najít důvod, proč by tomu tak mohlo být.

Plánujete-li pracovní schůzku s kolegou nebo vyrážíte na kávu s přáteli, sdělte to partnerovi. Zapírání nebo lži problém nevyřeší, naopak vzbudí podezření a budou důvodem ke konfliktu a nedůvěře. Poproste partnera o totéž- budete-li vědět, že se sejde s dávnou známou, budete přeci klidnější, pokud budete vědět, že se schůzka koná a s kým bude vaše polovička trávit čas. Nebudete muset zbytečně pátrat a narušovat soukromí druhého.

Jak již bylo výše uvedeno, žárlivost je přirozená a vkrádá se téměř do každého vztahu. Pokud má podobu pouhého občasného provokování a neubírá vám nebo partnerovi na svobodě a spokojenosti, přijměte ji jako součást společného života.

You may also like...