Nedostatek hořčíku

Jak poznat nedostatek, tak potřebného hořčíku?

Jste stále unavení, nemáte chuť k jídlu, trápí vás migrény či svalové křeče? Možná máte nedostatek hořčíku! Zde naleznete další varovné signály.

Jak je Hořčík důležitý?

Hořčík je pro naše tělo velice důležitý, a proto bychom si měli jeho hladinu v krvi hlídat.  Je to minerální látka, která nám hlídá hladinu cukru v krvi a ovlivňuje cévy, svaly, kosti i zuby. Doporučená denní dávka hořčíku je pro ženy cca 300-330 mg. V případě, že je žena těhotná nebo kojící 400 mg. Pokud více sportujete nebo máte větší fyzickou námahu při práci měla by být vaše hladina hořčíku také vyšší.

Tělo si samo neporadí

Hořčík si tělo samo vyrobit nezvládne. A proto je třeba ho tělu dodávat v potravinách, které ho obsahují např. banány, avokádo, zelenina a hořká čokoláda. Veliký zdroj hořčíku jsou také ořechy, celozrnné pečivo, mléčné výrobky, ryby, drůbež a sójové boby. Hořčík lze doplnit i v podobě tablet.

Varovné signály nedostatku hořčíku

  1. Deprese

Hořčík reguluje hormony např. serotonin ovlivňující citové rozpoložení a vyvažuje hladinu cukru v krvi, ten snižuje úzkost a depresi.

  1. Nespavost

Hořčík zvyšuje hladinu neurotransmiteru Gaba, ten podporuje relaxaci a spánek. Magnesium napomáhá uvolnění a tím i lepšímu spánku

  1. Bolest hlavy a svalové křeče

S vápníkem slouží hořčík k regulaci svalových pohybů. Pokud máte mnoho vápníku a málo hořčíku mohou se svaly v jakékoliv části těla dostat do křeče.  Nedostatek hořčíku se také projevuje bolestí svalů, tiky v očích či nohách, migrénami, únavou, může vést až k poruchám funkce srdečního i kosterního svalstva.

  1. Špatná pleť

Trápí vás akné, růžovka, ekzémy. I kožní problémy může způsobit nízká hladina hořčíku v krvi.

You may also like...