Jak cestovat levně. Neutraťte na dovolenné majlant

Jak cestovat levně. Neutraťte na dovolenné majlant

Rádi byste poznali nové krajiny, změnili prostředí a něco nového zažili, ale váš rozpočet je poměrně napjatý? Nevadí! Cestovat lze i poměrně levně, stačí jen vědět, jak na to. 

Levný způsob dopravy 

Pokud chcete poznat novou zemi, musíte se do ní nejprve dostat. Nejlevnější by to pochopitelně bylo pěšky nebo stopem, který klidně můžete zkusit, pokud máte dostatek odvahy. Poměrně levnou variantou je ale i vlak nebo jiná hromadná doprava. Pokud cestu teprve plánujete, sledujte různé akce a akční nabídky dopravců.  

Levné ubytování 

Velkou část nákladů na dovolenou tvoří poplatky za ubytování. Zde hodně záleží na tom, jaký komfort si chcete užít. Sprchu a vlastní pokoj můžete mít v hotelu, ale i v daleko levnějším penzionu nebo v pronajatém pokoji přes Airbnb. Vyzkoušejte aplikace jako je Booking.com, Airbnb a další, které nabízejí často i levné ubytování v soukromí. Pokud jste ještě skromnější, můžete volit kemp nebo úplně bezplatné nocování ve vlastním stanu nebo i pod širákem kdekoliv v přírodě. Pozor ale samozřejmě na soukromé pozemky a bezpečnost v dané lokalitě. 

Levné země 

Při cestování se neobejdete bez výdajů spojených s pobytem v dané zemi – ať už jde o výdaje za jídlo, nebo aktivity v dané destinaci. Řešením může být volba zemí, ve kterých je relativně levně. V Evropě je to třeba Ukrajina, Makedonie, Rumunsko, Srbsko, Polsko, Albánie, Bulharsko či Maďarsko. Zde můžete žít za náklady nižší nebo stejné jako u nás. Naopak nejdráže je v Monaku, Islandu, Švýcarsku, Norsku, Spojeném království, Nizozemsku či Dánsku.  

Levné jídlo 

Kromě ubytování se na dovolené neobejdete bez jídla, které může významně zasáhnout do rozpočtu. Tento problém můžete vyřešit nákupem místních potravin a přípravou vlastních jídel nebo alespoň stravováním v bufetech namísto restaurací. Možná vás přitom překvapí, že pouliční kousek italské pizzy nebo francouzská palačinka ze stánku za pár korun vám přivodí královský gastronomický zážitek. Případně si můžete i dovézt vlastní trvanlivé potraviny z domu, čímž se ale ochudíte o kouzlo cestování a poznávání jiných kultur. 

You may also like...