Na co si dát pozor u hypotéky aneb nespalte se

Na co si dát pozor u hypotéky aneb nespalte se

Hypotéka je dnes nejčastější způsob, jak financovat budoucí bydlení. V posledních měsících se s hypotečními úvěry doslova přetrhl pytel. Na vině je nejen inflace, ale samozřejmě i skvělé úrokové sazby. A i když začínají mírně růst, stále jsou v přijatelné výši. Vezměme si dobu před deseti lety, kdy se roky pohybovaly nad hranicí čtyř procent. Dnes jsou poloviční. Jestliže také využijete aktuální nabídky hypotečních bank, dejte si pozor na několik věcí.  

Pořádně si přečtěte smlouvu 

Tou naprosto základní chybou, které se však řada lidí dopouští je nepřečtení smlouvy. Každý člověk by si měl přečíst jedno slovo za druhým dřív, než vezme do ruky tužku a smlouvu podepíše. Takových drobných zádrhelů, které na první pohled nejdou vidět může být ve smlouvě rovnou několik a v budoucnu vám mohou rapidně zkomplikovat splácení úvěru.  

Nejčastěji bývá problém v údajích, které nebývají vždy uvedené správně. Co by vás také mělo zajímat, tak jestli můžete prodat, případně pronajmout nemovitost i bez souhlasu banky. A dále si zjistěte, jak budete hypotéku čerpat.  

Zkontrolujte si úroky 

Co by vás mělo také zajímat a co je důležité si opět zjistit před podepsáním smlouvy s hypoteční bankou jsou úroky. Obecně se uvádí, že vaše pozornost má sklouznout k hodnotě RPSN, která v sobě zahrnuje nejen úroky, ale také poplatky či sankce čili vše, co zaplatíte navíc nad ujednanou částku.  

Úroky je sice dobré znát, ale jsou jenom hrstkou v moři toho, co zaplatíte navíc.  

Neukvapujte se s výběrem poskytovatele 

Většina lidí chce sjednat úvěr co nejrychleji. Chce vlastnit nemovitost lusknutím prstů, ale takto to opravdu nefunguje. Nebo takto – pokud se nechcete spálit, je dobré si dát zejména s výběrem poskytovatele načas. Nenechte se zlákat reklamou, srovnávejte nezávisle pomocí online srovnávačů nebo vlastního zjištění. 

You may also like...