Peníze ve vztahu

Peníze ve vztahu: Ani při zamilovanosti nezapomeňte na spravedlivou dělbu výdajů

Finance dnes hrají v životě žen velkou roli. Za uplynulých sto let došlo ke skutečně velké emancipaci u žen. Už nejde o puťky, jejichž hlavním úkolem bylo postarat se o děti domácnost. Naopak. Ženy plní spoustu úkolů a ani finančně už nejsou závislé na mužích. Vydělávají si. Zákonitě i platby v domácnosti potom vypadají jinak. Jak by měla vypadat dělba o výdaje u muže a ženy? Ani když chodíte na romantické večeře, nezapomeňte řešit otázku peněz.

 

Modely mohou být různé

Především záleží na dohodě obou partnerů. Někteří třeba mohou mít i společný účet, ze kterého po dohodě budou čerpat peníze s tím, že oba mají přehled o všech výdajích. Jindy může být stejně výhodný model dvou oddělených účtů. V takovém případě se společně dělí o výdaje na bydlení, tedy nájem či hypotéku. Například jedou systémem: každý platí polovinu. Dále je otázkou platba výdajů za domácnost, tedy její běžný provoz – nákupy potravin. V tomto případě může fungovat také model padesát na padesát, kdy třeba jeden nákup platíte vy, druhý účet partner, zkrátka styl jednou já, podruhé ty. Jiný model je třeba že jeden z partnerů ze svého účtu platí nájem, druhý pak režii domácnosti. V takovém případě je ale třeba říci, že by obě položky měly být na finančně srovnatelné úrovni, aby bydlení nebylo výrazně dražší nebo levnější než chod domácnosti a naopak. Tyto modely jsou finančně spravedlivé pro obě strany.

 

Pravidla se musí vyjasnit

Především je ale třeba zdůraznit, že finanční pravidla páru je třeba stanovit hned na počátku vztahu. Pokud se totiž vžije nějaký model, je obtížné ho následně měnit. Zejména v případě, že je pro jednu stranu nespravedlivý, nebo je tak vnímám. Je nutné si to hned od začátku vyjasnit. Potom je i rodinné financování jasné a podílejí se na něm oba partneři.

You may also like...