účetní

Jaký je rozdíl mezi účetní a daňovým poradcem?

Každý začátek roku bývá pro podnikatele těžký. Musí si naprosto zkontrolovat své účetnictví, protože přichází neoblíbené vyúčtování. Jedná se tedy o poskytnutí přehledu sociálního a zdravotního pojištění a dále méně oblíbené daňové přiznání. To v sobě nese spoustu výpočtů, dokládání, dále kontrolu u svého daňového poradce. Většina podnikatelů ale nechává své přiznání kontrolovat u účetní. Jenže účetní a daňový poradce jsou dvě odlišné věci, na něž by si lidé měli dávat velký pozor. Tato problematika je totiž může dostat do pěkných potíží, a to konkrétně jak poradce, tak účetní, tak samotné podnikatele, kteří žádali o pomoc. Dávejte si moc dobře pozor na to, jak vyplníte kolonku s otázkou, kdo vám toto přiznání dělal.

Daňových poradců máme v České republice zhruba čtyři tisíce šest set. Celých společností s těmito odborníky je zhruba kolem tisíce. Co se týče účetních, tak těch je kolem jedenácti set. To bylo trošku čísel pro váš lepší všeobecný rozhled, pojďme nyní přistoupit k samotné problematice. Prosím, čtěte pozorně, ať předejdete možným nesrovnalostem.

Pokud máte svou účetní, zaměřte se na ni pouze tehdy, kdy potřebujete poradit v účetnictví nebo toto účetnictví vést. Případně se na ni můžete také obrátit ve chvíli, kdy potřebujete pomoci s evidencí v rámci nejrůznějších právních předpisů. Jenže co se týče daňového poradce, ten vede účetnictví, ale také ho vést svému klientovi nemusí. Vždy musí být svázání navíc s poskytováním daňového poradenství. Tito podnikatelé totiž mají živnostenský list i na účetní služby, kdežto daně u obyčejné účetní nenajdete. Zde je ten hlavní důvod a rozdíl mezi těmito dvěma profesemi. Nepleťte si tedy pojmy s dojmy. Při daňovém přiznání nikdy neuvádějte svého účetního do kolonky, kdo vám s ním pomáhal. Mohli byste jej dostat do pěkných potíží a sebe ostatně také.

You may also like...