Jak pečovat o rodiče, kteří trpí Alzheimerovou chorobou

Jak pečovat o rodiče, kteří trpí Alzheimerovou chorobou

Zapomnětlivost, zmatenost a nečekané změny nálad jsou běžnými projevy u pacientů, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. Pokud se s takovými zdravotními obtížemi potýkají vaši rodiče nebo jiná osoba z blízkého okolí, o kterou byste rádi pečovali, je vhodné znát několik základních pravidel, které vám starost o ně usnadní. Nespoléhejte jen na pečovatelku, ale osvojte si návyky, které vás naučí, jak jednat s lidmi, kteří trpí takovým onemocněním.  

Vzdělávejte se 

Důležité je přijmout fakt, že se váš blízký potýká s určitým druhem zdravotního problému. Situace se již nemusí zlepšit, naopak může být časem horší. Proto v sobě pěstujte především pochopení a zajímejte se o dané onemocnění.  

Ideální cestou je návštěva lékaře, poradny nebo některého ze seminářů, kde se dozvíte, jak Alzheimerova choroba funguje. Poznání vám dovolí lépe pochopit chování vašich blízkých a v nečekaných situacích si tak zachováte chladnou hlavu a zareagujete lépe. To bude vhodné nejen pro váš klid a vaši psychiku, ale také pro uklidnění nemocné osoby.  

Asistujte odbornému pečovateli 

Pokud máte na začátku strach o svého blízkého pečovat na vlastní pěst, zajistěte pečovatele, se kterým se domluvíte na spolupráci. Díky tomu si osvojíte základní metody chování a budete se cítit lépe, jelikož vše proběhne pod dohledem vzdělané osoby. Aby se vaši rodiče nebo jiná osoba, o kterou pečujete, necítila v obklopení příliš velké pozornosti, můžete pečovatele zvát spíše na pomocné návštěvy a nenazývat ošetřování před nemocným pravým jménem.  

Důležitou součástí léčby je také cvičení mozku. K tomu je určeno mnoho způsobů, které může stanovit lékař. Při ošetřování se nesnažte předstírat, že onemocnění neexistuje, ale raději svému blízkém pomáhejte v trénování paměti.  

Nechtějte vše zvládnout sami 

Možná si říkáte, že není nutná asistence dalšího člověka, ale časem se může ukázat, že vás péče vyčerpává. Abyste mohli překypovat trpělivostí a soucitem, musíte být hlavně nejprve sami v psychické pohodě. Neviňte se tedy, pokud si vezmete pár dní na váš osobní relax a necháte vaše denní starosti na pečovateli. 

You may also like...