Jak vybrat náušnice

Jak vybrat náušnice podle materiálu?

Vybíráte nové náušnice a váháte nad materiálem? Chcete zkusit něco neotřelého, nebo naopak tradičního? V tomto článku vás provedeme možnostmi, které se vám při výběru šperků nabízí.

Na výrobu kvalitních šperků se může použít mnoho různých materiálů. Je důležité vybírat z nich důkladně na základě zvláštních vlastností daného kovu. Mezi nejčastější typy kovů používaných při výrobě klenotů patří zlato, stříbro a platina. Dnes se pomalu do módy dostávají i další méně tradiční kovy jako například palladium, ale nejsou zdaleka tolik rozšířené a populární jako zmíněná trojice.

Zlaté náušnice

Už od počátku věků si lidé zlato cenili pro jeho přirozenou krásu a zářivost, a proto pro mnoho kultur reprezentovalo slunce. Dnes si ho obvykle vybírají pro jeho kvalitu a tvrdost. Jde o kov vhodný ke každodennímu nošení, proto i prsteny byly v minulosti převážně zlaté, ačkoli dnes již máme nové trendy. Zlato je nejčastěji používaným a kupovaným kovem, má mnoho podob a barev. Jeho vysoká hodnota je všeobecně známá.

Výhody: Mezi hlavní výhody zlata patří především jeho každodenní výdrž, různé počty karátů a také barevný výběr.

  • Žluté zlato se vyrábí přidáním mědi či zinku které zaručují, že barva nikdy nezajde a šperk bude stále krásný.
  • Růžové zlato se vyrábí převážně přimícháním mědi, která dodává šperku načervenalý nádech, a tato barva se také časem neztratí.
  • Bílé zlato se vyrábí smícháním čistého zlata a bílých kovů jako například stříbra nebo palladia. Do složení bílého zlata se v některých zemích přidává i nikl, ten je však ve většině států zakázán.

Tip: Díky faktu, že zlato nezpůsobuje žádné alergické reakce, je velmi vhodné i pro děti. Podívejte se proto na dětské zlaté náušnice, pokud přišel čas obdarovat vaši malou princeznu.

Stříbrné náušnice

Stříbro se stejně jako zlato používá na výrobu šperků už odnepaměti. Bílošedý kov je výrazně levnější než zlato a platina. Je však také o něco měkčí a poddajnější. Často se používá k výrobě náhrdelníků, náramků a prstenů na běžné nošení. Stříbrné náušnice jsou velmi populární.

Nemělo by se dlouhodobě nosit každý den, proto se obvykle nedoporučuje jako vhodný kov pro snubní a zásnubní prsteny.

Výhody: Výhodou stříbra je především lesklý povrch, dobrá kombinace s oblečením a cenová dostupnost.

Náušnice z platiny

Platina je nejvzácnější a nejdražší z ušlechtilých kovů. Její nepřekonatelná pevnost a odolnost z ní činí velice vyhledávaný šperkařský materiál. Vzhledem k jejím vlastnostem a luxusnímu a elegantnímu vzhledu se dostává do centra pozornosti širší klientely. Platina je extrémně odolná vůči každodennímu nošení a je přirozeně bílá, takže nepotřebuje vybělování jako bílé zlato.

You may also like...