Macerování bylin, macerované oleje a dvoufázová tonika

Macerování bylin, macerované oleje a dvoufázová tonika

S bylinnými maceráty se setkáváme téměř denně. Jsou součástí mýdel, krémů a dalších produktů, kterými pravidelně pečujeme o svou pokožku. 

Macerování bylin 

Macerace bylin, nejčastěji sušených, ale i čerstvých, je způsob, jak uvolnit cenné léčivé látky a vůni do oleje, másla, alkoholu či glycerinu. Stejná bylinka může mít vždy jiné účinky. Macerace konkrétní bylinky a to, do čeho ji naložíme, se vždy odvíjí od použití výsledného macerátu či tinktury (v případě alkoholu). V přírodní kosmetice používáme pro maceraci spíše oleje. 

V základu se bylinky či jiná surovina, například zelený čaj, vanilkové lusky či koření, naloží do uzavřené nádoby a zalijí se zvoleným médiem. Macerace trvá zpravidla 3 až 4 týdny. Podle toho, jaké složky jsme zvolili, necháme proces probíhat na slunci ve skleněné nádobě z čirého skla nebo ji naopak umístíme mimo sluneční světlo. Připravovaný macerát pravidelně protřepáváme, případně rozpouštíme, pokud olej či tuk tuhnou při pokojové teplotě. Hotový macerát stačí už jen přecedit. 

Macerované oleje 

Macerovaný olej lze použít samostatně bez dalších úprav jako tělový či masážní olej. Používá se vždy ten nejkvalitnější olej lisovaný za studena. Podle použití macerátu to může být například kokosový, mandlový, meruňkový, avokádový, švestkový a řada dalších. 

Dvoufázová tonika 

Macerované oleje najdeme také ve dvoufázových tonicích.  

Dvoufázové tonikum funguje na bázi spojení oleje a vodové složky. V prvním kroku tonikum pokožku vyčistí, hydratuje ji a tonizuje. Odstraní z ní nečistoty, nadbytečný maz a make-up. V druhém kroku pokožku vyváží a zregeneruje a vyživí ji cennými látkami macerovaných olejů. 

Pro výrobu těch nejkvalitnější produktů se používá nejčastěji olej z hroznových jader, jojobový či švestkový. 

Olej z hroznových jader je bohatý na vitamin B a C, rychle se vstřebává a pleť je po něm vláčná a jemná. Jojobový olej neucpává póry a má protizánětlivé účinky. Pokožku regeneruje, hydratuje a udržuje ji vláčnou. Švestkový olej volíme pro jeho antioxidační účinky, lehké složení a jeho schopnost rychle se vstřebat. Také je hypoalergenní. 

A jaký bude ten váš? 

You may also like...