Babské rady na zánět spojivek. Jak zahnat bolestivý problém?

Babské rady na zánět spojivek. Jak zahnat bolestivý problém?

Oči jsou náchylnou částí lidského těla. A bohužel jsou dnes a denně zkoušeny. Televize, mobilní telefony, počítače a notebooky. Neustálá práce z domova. To vše nenahrává jejich zdravému stavu zrovna do karet. A když se do toho spojí ještě špinavé ruce a naše tendence si neustále do očí sahat, nemůžeme se divit tomu, že zánět spojivek nás provází velice často. Jak s nemocí bojovat pomocí babských triků a rad? 

Co je to spojivka? 

Každý ví, jak zánět spojivek vypadá. Ale víte, co to spojivka vlastně je? Mluvíme o prokrvené části sliznice, která pokrývá celý povrch oka a vnitřní stranu horního a dolního víčka. Prostor, který se mezi jednotlivými víčky nachází je takzvaným spojivkovým vakem. A právě sem se při zánětu aplikují všechny mastičky nebo kapky.  

Spojivka jako taková má rovnou několik funkcí, proto její vyléčení je klíčové. Je součástí slzného filmu, kde sídlí lymfatický systém celého oka. Spojivkou prochází množství cév. Pokud dojde k jejich narušení nebo onemocnění, může dojít i k porušení zvlhčující funkce spojivky, což vede k suchému a velice bolestivému zraku. 

Příznaky zánětu spojivek 

Máte podezření, že vás právě toto onemocnění postihlo? Prozrazující budou jednotlivé příznaky, a to zarudnutí, slzení, také svědění nebo pocit cizího tělesa v oku. Dostaví se také citlivost na světlo a často člověk má tendenci velice často mrkat, jelikož ho oko opravdu bolí.  

Že se všechny příznaky shodují s tím, co vás nyní trápí? Pravděpodobně se o zánět spojivek opravdu jedná. Proto si vymezte svůj vlastní ručník a hygienické potřeby a zajděte si k lékaři. Kromě doporučené a předepsané léčby se však uchylte i cestou babských rad. Jako podpůrná léčba zdravotního problému jsou níže uvedené tipy efektivní. 

Světlík jako od problému ulevující bylinka 

Stejně jako v mnoha případech, i nyní můžete vsadit na bylinky. Upusťte však od uklidňující levandule nebo šalvěje, ale spíše svou pozornost zaměřte na světlík lékařský. S jeho aplikací začínáme brzy, přece jenom mluvíme o nemoci očí, jež není radno podceňovat. 

Tato bylinka může být podávána v mnoha formách. V lékárnách je k dostání ve formě kapek, někdy i v podobě mastí. Ať už ho budete aplikovat do oka jakkoliv, může nejen ulevit od zánětu spojivek, ale také ulevit od hnisání, slzení, a nakonec i od zarudnutí očí. 

Borová voda určená na proplachy 

Abyste z očí vyhnali všechno, co se v nic nacházet nemá, je dobré sáhnout po borové vodě. A sní provádějte proplachy a výplachy. Zatímco světlík se používá buďto v podobě kapek, mastí, nebo případně ve formě obkladů, borová voda oko jen proplachuje.  

Oči zbavuje veškerých škodlivin, které v něm sídlí a které se v něm mohou nacházet. 

Staré známé mléko 

Mezi babské rady na zánět spojivek patří i používání mléka. To však nebudete pít, ale přikládat si ho na oči ideálně ve studené podobě. Tato tekutina má tendenci z oka vytahovat vše škodlivé.  

Zatímco někdo doporučuje přikládat si na oči klasické kravské mléko, jiní se přiklání spíše k mateřské alternativě.  

Za vyzkoušení stojí i heřmánek 

Světlík byl uveden jako bylinka, která efektivně léčí zánět spojivek. Je ale třeba konstatovat, že to není jediná bylinka, jež má tuto moc. Za vyzkoušení stojí i heřmánek, z něhož je dobré dělat si obklady na oči.  

Stejně dobře působí i čekanka nebo jitrocel. Zatímco některé je dobré aplikovat opět ve formě zmiňovaných obkladů, jiné slouží spíše jako výplach podobně jako borová voda. 

A co tvaroh? 

Babské rady tedy léčí zánět spojivek tak, že buďto vsadí na obklady, nebo na výplachy. Jiná cesta nevede, liší se jen potřeby k tomu určené. Pokud nechcete sázet na bylinky nebo na mléko, za vyzkoušení stojí jiný mléčný výrobek, a sice tvaroh. 

Obklad z tvarohu dokáže zmírnit podráždění a oko celkově zklidnit. A to zní skvěle, nemyslíte? 

You may also like...