Příprava černé rýže

Černá rýže? Existuje a je to pochoutka!

Bílou rýži zná jistě každý z nás, ale už jste slyšeli o černé rýži?  Že ještě ne? Tak se nenechejte o tuto lahůdku připravit.

„Zakázaná“ černá rýže

Na tom, že je „zakázaná“ nehledejte nic nezákonného. Ve skutečnosti má tento název kořeny již ve staré Číně. Kdysi dávno se tato rýže podávala pouze čínským císařům v Zakázaném městě, a odtud plyne její název. Již v té době lidé věděli, že je dobrá pro játra, ledviny a žaludek.

Gurmánský i estetický zážitek

Rýže, kterou všichni známe z naší i mezinárodní kuchyně, je bílá, neutrální a většinou si na ni všichni chutnají. Ale černá rýže vám z pokrmu udělá něco výjimečného, jak na chuti tak i vzhledem. Velice se vyjímá s výrazně zabarvenými potravinami např. dýně, mango. Tento barevný kontrast láká mnoho lidí k vyfocení a sdílení na sociálních sítích.  Černou rýži můžeme použít i do dezertů, ale rýže není sama o sobě sladká. Má příjemnou ořechovou příchuť, a proto je tak často používaná do salátů a lehkých dietních pokrmů.

Co je na černé rýži tak zdravého?

Barva rýže pochází z antokyaninů – najdeme je v potravinách podobné barvy jako jsou například ostružiny. Diety bohaté právě na tyto antioxidanty, by mohli pomáhat při prevenci proti rakovině i onemocnění srdce. Černá rýže dokáže zabraňovat vstřebávání cholesterolu a pomáhá hlídat hladinu cukru v krvi. Tato rýže nám dodává lutein a zeaxantin, které jsou důležité pro dobrý zrak. Zakázaná rýže obsahuje více bílkovin a vlákniny a méně kalorií než její bílá odrůda. Jako všechny ostatní rýže i tato je bezlepková. Tato rýže je ideální pomocník k hubnutí. Udrží delší pocit sytosti a napomáhá snižovat chuť k jídlu.

Jak se připravuje?

Připravit černou rýži trvá asi hodinu. Proto je třeba si na to připravit dostatečnou časovou rezervu. Budeme potřebovat poměr 2 díly vody na 1 díl rýže, stejně jako u běžné bílé rýže. Vodu přivedeme k varu a poté přidáme rýži. Přikryjeme hrnec pokličkou. Vaříme do chvíle, kdy voda vsákne do zrnek rýže a změkne.  Na šálek surové rýže vzniknou asi dva hrnky rýže vařené.

Kde rýži sehnat?

Zakázanou černou rýži zakoupíte v obchodech se zdravou výživou, bio potravinách či v obchodech s asijskými potravinami.

You may also like...