Léčba celulitidy

3 typy celulitidy a jejich léčba

V současné době se rozlišují tři typy celulitidy, které jsou odborně považovány za degenerativní změnu podkožního vaziva a podkožní tukové tkáně. Většinou se jedná o estetický problém doprovázený nějakým zdravotním.

Tuková (adipózní) celulitida

Tento typ se neprojevuje na povrchu, i když zde vládne převaha tuku, fibrózní struktury nejsou až tak znatelné a doprovází nadváhu. Na dotek není bolestivá, kůže je měkká a nahromaděná v silné vrstvě. Nejčastěji se objevuje na boční straně břicha, na stehnech nebo na vnitřních stranách kolen. Boj s tímto typem celulitidy je náročnější a zabere více času a úsilí.

Co můžete udělat:

  • Strava: do pitného režimu můžete zapojit čaj na podporu vylučování toxinů a čištění organismu. Vyvarujte se tukům a cukrům, které podporují zvětšování tukových buněk. Dejte přednost čerstvým potravinám, například ananas, který napomáhá spalování tuků.
  • Sport: je potřeba zhubnout, a proto jsou nejlepší vytrvalostní aktivity, jako je chůze, plavání nebo jízda na rotopedu. Benefitem těchto aktivit je posílení hýžďového svalstva a tvarování postavy.

Vodnatá celulitida

Tento typ nejčastěji postihuje štíhlé ženy, proto ho můžete vídat na modelkách. V postižených oblastech, kromě poruchy tukové a fibrózní tkáně, zůstává větší množství tekutin v podkoží a vzniká otok, který může být výraznější před menstruací. Celulitida bývá často doprovázená špatným žilním a lymfatickým oběhem. Ten slouží ke správné cirkulaci tekutin a odvodu škodlivých látek z těla. Pokud tento systém není v pořádku, v těle je zadržováno více vody.

Co můžete udělat:

  • Strava: do stravy by se mělo zařadit více antioxidantů a citrusových flavonoidů. Správnou volbou jsou borůvky, černý rybíz, grep, acai, acerola, pomeranče a citrony. Do jídel také můžete přidat česnek a cibuli a do pitného režimu čaje, které napomáhají správné krevní cirkulaci.
  • Sport: pro procvičení cév je vhodný aerobik ve vodě, plavání, rychlá chůze, in-line bruslení a dřepy. Nic nezkazíte ani jízdou na kole nebo rotopedu.

Fibrózní celulitida

Jedná se o typ viditelný na povrchu. Pokožka vypadá jako pomerančová kůra a má výrazné změny reliéfu. Nebojuje se s ní lehce a nejčastěji se objevuje ve vyšším věku, kde velkou roli hrají hormony a dochází k ochabování kůže. Pomáhá prevence a udržování štíhlé linie.

Co můžete udělat:

  • Strava: dortíky a sladkosti kůži nepomůžou, raději si dejte zelený čaj, který obsahuje silné antioxidanty, které podporují hubnutí.
  • Sport: stačí vzít do ruky hůlky na nordic walking a věnovat se denně rychlé chůzi.

You may also like...