Chilli papričky pro zdraví. Co umí?

Chilli papričky pro zdraví. Co umí?

Chilli papričky jsou potravinou, respektive rostlinou, která způsobuje oheň na jazyku i slzy v očích. Můžete je znát také pod jejich dalšími názvy, jako jsou feferonky nebo kajenský pepř. Jejich kořeny sahají do daleké střední Ameriky, odkud se však velice rychle rozšířily do celého světa. Jsou nedílnou součástí především mexické kuchyně, kde se chilli papričkami rozhodně nešetří. Pokud je chilli i ve vašem jídelníčku, zasloužíte si pochvalu. Chilli totiž blahodárně působí na naše zdraví. 

Pro pevné zdraví a silný imunitní systém 

Aby náš organismus mohl fungovat bez problémů, je nutné mu dodat potřebné vitaminy a minerály, které ke svému správnému fungování potřebuje. Samozřejmě můžete zařadit do svého jídelníčku potraviny, z nichž každá bude obsahovat nějakou tělu prospěšnou látku. Ale také to můžete udělat jednodušeji. Stačí zařadit do jídelníčku chilli papričky, které obsahují takřka všechny tělu potřebné minerály i vitaminy a další látky.  

Ať už preferujete červené nebo zelené chilli papričky, preferujete potravinu, která je skvělým zdrojem vitaminu C. Bez vitaminu C by byl imunitní systém slabý, ale díky němu je pevný jako rytířské brnění. Vitamin C je navíc ochranou proti kurdějím a vyhání z těla škodlivé radikály. Kromě něj se v chilli papričkách nachází mimo jiné i velké množství minerálních látek, jako je draslík, mangan, železo či hořčík. Zmíněné minerály taktéž posilují imunitní systém, navíc jsou velmi důležitou součástí buněčných i tělních tekutin. Umí korigovat krevní tlak a kontrolují srdeční frekvenci.  

Chilli papričky proti rakovině 

V současné době je rakovina společně s novým typem koronaviru nejobávanější nemocí. I když nemoci nemají mnoho společného, přesto se něco společného najde. Například v obou případech pomáhají chilli papričky. Zatímco v případě koronaviru posílí imunitní systém, v případě rakoviny slouží jako skvělá prevence.  

Proti rakovině bojuje zejména obsažená látka kapsaicin, o které už byla řeč. Tato látka totiž umí likvidovat rakovinotvorné buňky. Útočí na ně a zastavuje růst rakovinotvorných buněk. I když je však zničí, nedojde k žádnému poškození okolních tkání. Ty zůstávají stále zdravé.  

I když lze říct, že je kapsaicin skvělým pomocníkem proti rakovině, je ještě efektivnější prevencí. Pokud budete konzumovat průměrně čtyři papričky týdně, ani rakovina na vás nebude moct. 

You may also like...