Med jako superpotravina využívající se už od starověku

Med jako superpotravina využívající se už od starověku

V současné době jsou před ostatními potravinami vyzdvihovány takzvané superpotraviny, které v sobě mají mít více tělu prospěšných látek než jiné potraviny. K superpotravinám se však neřadí jenom klasická chia semínka nebo oříšky, ale také k nim patří zcela běžné potraviny, jaké ukrýváme třeba v naší skříni. K typickým superpotravinám patří třeba med, který se používal už ve starověku.  

Pokud byste se podívali do historie medu, zjistili byste, že med byl od pradávna spojová s něčím božským. I díky tomu byl ostatně považován za jednu z nejcennějších potravin. Většina lidí si ho dává do čaje, jiní si s ním potírají chleba k snídani. Jen málokdo si však při jeho konzumaci uvědomuje, jak našemu tělu prospívá.  

Med má antibakteriální účinky 

Sice se jednu chvilku našli zlí jazykové, kteří tvrdili, že med není tělu prospěšný, že je to spíše naopak, naštěstí více lidí zachovalo chladnou hlavu a vyzdvihlo několik skvělých zdraví prospěšných účinků medu. Med má například antibakteriální účinky, což znamená, že dokáže ničit bakterie v těle. To ostatně potvrdily i studie, které zmínily, že med je skvělý v boji proti salmonele.  

Med pro uklidnění hrdla 

Pokud vás v noci trápí kašel, pokud nemůžete kvůli němu spát, měli byste pít večer před spaním čaj s medem. Důvodem toho je fakt, že med uklidňuje hrdlo a dokáže zmírnit noční kašel, který vede k nižší kvalitě spánku.  

V případě, že chcete med podávat dětem, myslete na to, že med se podává až dětem od jednoho roku. Děti do jednoho roku nejsou schopny med strávit.  

Med pro naše orgány 

Med je také skvělou superpotravinou podporující naše orgány. Je skvělý třeba pro naše ledviny, pro močové cesty nebo močový měchýř. Dokonce pomůže játrům a žlučníku, pokud jsou tyto orgány nemocné. Med totiž dokáže uklidnit i sebevíc rozvinutý zánět žlučníku, který není zrovna příjemným onemocněním.  

You may also like...