Když se řekne Eiffelovka
Mezi symboly Paříže patří Eiffelova věž, která je vůbec nejnavštěvovanější placenou stavbou světa. Každý rok z ní na hlavní město Francie hledí miliony lidí. Slavná Eiffelova věž byla postavena v roce 1889 v hlavním městě Francie v době, kdy probíhala druhá světová výstava konaná při stém výročí Velké francouzské revoluce. Cílem bylo ukázat světu úspěchy Francie včetně projektu inženýra Gustava Eiffela. Kovová věž, která měla být nejvyšší stavbou na světě, byla postavena a až do roku 1930 ji svou výškou také žádná jiná budova na celém světě nepřesáhla.
Stavba Eiffelovi věže
Na stavbě Eiffelovi věže se pracovalo 2 roky, 2 měsíce a 5 dnů. Zaměstnáno zde bylo několik stovek dělníků, kteří začali brzy stávkovat kvůli svému velmi nízkému platu, a protože musela být věž dokončena řádně v termínu, dosáhli nakonec svého a bylo jim přidáno 10 %.
Nejenom dělníci protestovali při stavbě této věže, ale mnoha Francouzům se tehdy vůbec nelíbila představa kovové konstrukce. Tehdy ji dokonce nazývali posměšně tovární komín či ocelová obluda. Chtěli zabránit jejímu dokončení. Mezi odpůrce patřilo 47 francouzských umělců, jako Guy de Maupassant, Émile Zola a Alexandre Dumas mladší.
Úžasná věž
Věž byla dostavěna a dne 6. května 1889 oficiálně otevřena. Má celkem 1789 schodů, což se rovná letopočtu Velké francouzské revoluce. Již během prvního roku byly díky mnoha návštěvníkům splaceny náklady na stavbu Eiffelovky a jejich počet se každým rokem zvyšoval. Někteří nahoru vyběhli, jiní šli po schodech na chůdách, sjížděli dolů na kolen a z vrchního patra skákali s padákem. Eiffelovku začali vyhledávat i sebevrahové a skokem z věže si vzalo život asi 400 lidí.
Celá konstrukce dosahuje hmotnosti 7 000 tun. Při velkém větru může dojít k vychýlení věže o 12 cm. Slunce je pro Eiffelovku horší než vítr a vršek se kvůli slunečnímu žáru ohne až o 1 m. V horkých letních dnech je věž naopak o 15 cm vyšší. Až 40 mužů má na starost technickou údržbu věže a na celou věž je potřeba asi 60 t barvy. Eiffelova věž má 3 odstíny, nejsvětlejší je nahoře a nejtmavší dole, čímž je docíleno opticky vyššího dojmu.