Rady pro soustředění a zlepšení koncentrace

Rady pro soustředění a zlepšení koncentrace

Denně jsme zahlcováni množstvím nejrůznějších informací nejen z internetu a televize, ale i ze zpráv a novinek, z emailů a sociálních sítí. S tím úzce souvisí ztráta schopnosti koncentrace v zaměstnání nebo u důležitých činností. Je důležité naučit se vypnout a soustředit se jen na jednu vykonávanou činnost. Nenechat se zatěžovat svůj mozek mnoha zbytečnými informacemi. Jestliže neumíte odpočívat a vypnout mysl, může dojít k vyčerpání.

Dopřejte si alespoň půlhodinu denně na nicnedělání. Stačí se jen posadit a nechat myšlenky plynout. K uvolnění pomáhá jóga, kdy se soustředíte jen na nádech a výdech. Při sledování televize nedochází k uvolnění mozkové činnosti, ani při poslechu hudby, proto si mozek dostatečně neodpočine.

Dopřejte si odpočinek a cvičte

Přestávky během vykonávané činnosti nejsou zbytečné. Pokud chceme, aby naše činnost byla efektivní, je důležité si mezi prací občas dělat alespoň krátké pauzy. Stačí třeba jen vstát od počítače, krátce se protáhnout a projít. Mozek si odpočine a znovu nabere fyzické i duševní síly.

Po krátké pauze se budete dívat na svůj těžký úkol zcela jinýma očima a budete mnohem produktivnější. Hlavním důvodem proč pravidelně cvičit je vedle udržení fyzické kondice i udržení bdělosti a dodání energii vašemu mozku. Posílíte si tak koncentraci a zlepšíte si paměť.

Vytvořte si seznam úkolů a buďte kreativní

Abyste vše stihli včas, vytvořte si seznam úkolů. Sepište si posloupný seznam všech důležitých činností, které musíte stihnout. Vyhnete se velkému stresu a mozek nebude tak zatížen. Nemusíte v hlavě držet informace navíc.

Pokud vás po příchodu do práce napadne, že je to stále rutina, udržte si pozornost tím, že se budete věnovat v dopoledních hodinách kreativní části práce. Po příchodu do práce místo práce s počítačem zaměstnejte ruce. Mozek se při manuální práci příjemně nastartuje a udržíte si svou pozornost i v odpoledních hodinách.

You may also like...