Jaké omyly týkající se zdraví kolují mezi lidmi? A věříte jim taky?

Jaké omyly týkající se zdraví kolují mezi lidmi? A věříte jim taky?

Zdraví máme jenom jedno – to je všeobecně známý fakt, rozhodně to není mýtus nebo omyl. Bohužel takových faktů mezi lidmi koluje velice málo, spíše mezi lidmi kolují omyly a fámy, které se zdraví týkají a kterým lidé věří. Třeba jste možná slyšeli o tom, že když vyjdete ven s mokrou hlavou, že chytnete chřipku. Jenže to, jestli ji chytnete, závisí na něčem úplně jiném, chřipku nedostanete kvůli mokré hlavy, kterou jste si nestihli vyfoukat. Takových omylů a mýtů kolem zdraví však koluje vícero.  

Nesmíte polykat žvýkačku, zalepí vám střeva 

Pokud jste v dětství žvýkali žvýkačky, pravděpodobně jste měli tendenci ji posléze spolknout. Jenže to vám vaši rodiče nechtěli dovolit. Tvrdili vám, že žvýkačka vám jen zalepí střeva, že se nerozloží. Jenže tak to opravdu není. Žvýkačku tělo pustí ven za několik dnů, jako je tomu v případě jiných potravin a sladkostí. Dokonce vám nezpůsobí ani žádné bolesti žaludku, což vám také jistě rodiče tvrdili od malička.  

Jablko je nejzdravější ovoce 

To je věc hodná polemizování. Jablko rozhodně patří k nejzdravějším, ale jestli je opravdu nejzdravější, to je otázka. Podobné účinky jako jablko má třeba hrst tmavých lesních plodů, jako jsou borůvky, ostružiny a pak také maliny. Je však pravdou, že jablko je prevencí proti mnoha chronickým onemocněním. Předchází třeba kardiovaskulárním onemocněním nebo vysokému krevnímu tlaku.  

Teplé mléko na dobré spaní 

To je omyl, který jsme pochytili z amerických filmů a seriálů, kde se často teplé mléko před spaním pije. Jenže pokud bychom chtěli, aby nám opravdu zabralo a pomohlo nám usnout, museli bychom ho podle odborníků vypít hektolitr. To, že nám mléko pomáhá na spaní, to je jen jakýsi zažitý zvyk, kterého se lidé nechtějí vzdát.  

Hodně vody pro pevné zdraví 

Pít se rozhodně má, ale na druhou stranu všeho moc škodí. Každý člověk by měl v průměru vypít dva až tři litry denně. Pokud ale vypijete pět nebo šest litrů, není to moc dobře. Důvodem toho je fakt, že ledviny nemusí stíhat vodu zpracovávat a můžete je tímto způsobem odrovnat.  

You may also like...