Jaké nemoci nás nejčastěji sužují během léta?

Jaké nemoci nás nejčastěji sužují během léta?

I když si mnozí lidé myslí, že závažné choroby nás mohou potkat jenom během zimy, pak se opravdu šeredně pletou. Nemoci nás mohou samozřejmě dostihnout i během jiných ročních období, dokonce i v létě. Pro léto jsou však typické trochu jiné nemoci než v zimě. Seznamme se s typicky letními onemocněními, před kterými je dobré mít se raději na pozoru. Během léta navíc dochází k delšímu a komplikovanějšímu hojení a léčení. Pokud tedy nemoc dostanete během léta, kdy venku budou panovat obrovská horka, raději se připravte na trochu delší pobyt na lůžku.  

Salmonelóza 

V létě se velice často šíří takzvaná salmonelóza. Jedná se o onemocnění infekční, jehož příznaky jsou hlavně zvracení, dále také průjmy nebo zvýšená teplota. Nákaza přichází pokaždé velice nečekaně, většinou je na vině třeba zmrzlina nebo nanuk, které jsou špatně skladované. Stejně tak může nákaza přijít i ze špatně skladovaného masa nebo třeba z ovoce. Salmonelóze nelze nijak zvlášť předcházet, doporučujeme jen vybírat během léta potraviny trochu důkladněji než v jiných měsících.  

Borelióza 

Během léta se s velkou oblíbeností chodí do lesa na houby. Je však pravdou, že les je poměrně zrádné místo, kde na nás čekají malí živočichové zvaní klíšťata. Právě klíšťata jsou původcem nemoci zvané borelióza, která je pro člověka velice nebezpečná. Při kousnutí od klíštěte byste měli zvýšit vaši pozornost a při vytvoření červeného flíčku byste měli ihned zamířit k lékaři, abyste včas nemoc odhalili a snadno ji pak vyléčili antibiotiky.  

Průjmy 

Především při cestování do jiných destinací nás mohou postihnout i průjmy. Horké dny jsou doslova živnou půdou pro různé bakterie a viry. Průjmům však naštěstí lze předcházet, a to třeba pravidelnou hygienou a dostatečným pitným režimem. Pokud se budete nacházet v zahraničí, raději buďte ostražití před některými tamějšími potravinami. 

You may also like...