Udržitelné kousky v šatníku. Čím se liší od ostatních

Udržitelné kousky v šatníku. Čím se liší od ostatních

Způsob, jak v minulých letech módní průmysl fungoval, má v současnosti stopku. I když ještě stále chybí některá potřebná nařízení, ze všech stran je usilováno, aby se podmínky výroby a prodeje posunuly směrem ke kvalitě a omezily kvantitu. Pořídit teď můžete i tzv. udržitelné kousky.  

Zavržení rychlé módy 

Není tomu tak dávno, kdy významní představitelé na politickém poli upozorňovali na nedůstojné podmínky zaměstnanců v módním průmyslu. Časem se přidaly také celebrity, jako je například Ema Watson. Všichni se společně snažili na problém upozornit a aktivně ho řešit. Výsledkem je malý ústupek ze strany módního průmyslu, a tím je částečná nabídka udržitelné módy.  

Větší snaha o ochranu přírody 

I když si zhroucená budova textilního průmyslu Rana Plaza v Bangladéši vyžádala přes tisíc obětí, aktivisté později bojovali i za jiné hodnoty. V ohrožení je podle jejich slov také samotná Země. Výroba nového oblečení je totiž náročná na spotřebu vody, energie a současně produkuje vysoké množství CO2. Většina módních kousků z rychlé módy je produkována v Číně, která je v posledních letech také největším producentem CO2 na celém světě.  

Co přinášejí udržitelné kousky 

U udržitelných kusů módy jde například o podporu lokálních prodejců. Pokud zakoupíte oblečení, které bylo vyrobeno ve vaší zemi, ulehčíte přírodě o CO2, která byla produkována při přepravě.  

Další důležitou roli hraje materiál. Před nákupem zvažte, zdali se jedná o kus oblečení, který reálně v budoucnu aktivně využijete a zdali máte prostředky k tomu, abyste o něj mohli dlouhodobě pečovat. Většina i kvalitních materiálů potřebuje místo pračky zásah čistírny a není možné je sušit v sušičce.  

Udržitelnost od zahraničních prodejců 

Módní průmysl prodává nyní také oblečení nebo obuv, které byly vyrobeny recyklací starých kusů. U některých je zvýrazněno také použití bio bavlny a ekologického zpracování.  

Nezapomínejte také na fakt, že módní trend, který je určen jen pro jednu sezónu, není udržitelný. Pokud tedy chcete tento proces podpořit, nakupujte jen takové oblečení, které budete moci i několik let v budoucnu kombinovat s dalšími. 

You may also like...