ženské stereotypy

Jaké jsou ženské stereotypy ve vztahu k penězům?

Vztahy mnoha žen k penězům není tak razantní jako v případě mužů. V čem se vůbec současné ženy liší ve vztahu k penězům od minulých generací? Jeden model je k vidění i dnes. Řada žen setrvává v manželství, která nejsou funkční jenom proto, že jsou finančně závislé na své partnerovi. Bojí se osamostatnit se s tím, že by nezvládly fungovat samy s dětmi. Jaké další shody nebo odlišnosti mají dnešní ženy v otázkách financí?

 

Finanční závislost na muži

Některé ženy si stále myslí, že rodinným živitelem je muž, a proto nechávají veškerou finanční odpovědnost na něm. Jsou to v mnoha případech ty ženy, které se právě, jak bylo v úvodu řečeno, bojí osamostatnit a jsou na muži finančně závislé. Peníze jsou pro ně tak trochu strašákem. V řadě případu jde o ženy s nižším vzděláním. Naproti tomu je řada žen, zejména těch se středním a vyšším vzděláním, které naopak v domácnosti přijímají roli finančního ministra, který hlídá peněžní toky. Jejich muži se jich rádi zbaví. Přinesou sice do společné kasy svůj díl a nechají si část výplaty na své koníčky, ale nechtějí už hlídat výdaje na každodenní nákupy, nebo splatnost faktur.

 

Obavy z investic a partnerských diskusí přetrvávají

Vynecháme-li vystudované ekonomky, které běžně pracují s pojmy jako akcie nebo aktiva, nejspíš zjistíme, že mnoho žen se peněz bojí, zejména pokud jde o investice a větší kapitál. Nejsou zvyklé uvažovat v globálnějším měřítku, mají strach obchodovat. Akcionáře a byznysmeny a vše, co s tím souvisí, vnímají jako čistě mužský svět. Ke škodě věci, mnohé ženy se ukazují jako prozíravé investorky, pokud k tomu dostanou příležitost. Dalším aspektem je mužský a ženský vztah k penězům. Ženy mají často strach svěřit se partnerovi s tím, že si třeba koupily novou sukni. Mají obavu, že by jim vyčinil. Přitom si on sám třeba koupí něco ve stejné cenové relaci pro své koníčky. In tenhle stereotyp – strach z partnerských diskusí o penězích přetrvává z minulosti podobně jako obavy z větších investic. Ženám by proto prospělo nebát se a být v otázce peněz odvážnější a nedržet se tak při zemi.

 

Zdroj: mujvztah.cz

You may also like...