Chybí vám vitamin D? To vám tělo oznámí samo

Chybí vám vitamin D? To vám tělo oznámí samo

Vitamin D je jedním z klíčových vitaminů, které tělo ke svému normálnímu a bezproblémovému fungování potřebuje. Zatímco během léta si může vitamin D vytvářet tělo naprosto samo, a to díky slunečním paprskům, což se zdroj vitaminu D, v zimě je tělo závislé jenom na člověku. Vitamin D totiž dostává ryze z potravy, proto bychom se měli snažit o to, aby naše strava byla na vitamin D trochu bohatější. Jinak nám hrozí to, že vitaminu D budeme mít nedostatek, což se projevuje mnoha nepříjemnými příznaky.  

Ptáte se, jak konkrétně zjistíte, že vám chybí vitamin D? Stejně jako v mnoha jiných situacích, i v tomto případě se můžete spolehnout na samo tělo. To vám totiž samo řekne, kdy ho trápí nedostatek vitaminu D.  

Zvýší se krevní tlak 

Jedním typickým signálem poukazujícím na nedostatek vitaminu D je vysoký krevní tlak. Vysoký krevní tlak bývá obecně známkou nedostatku živin a důležitých minerálů, často za ním stojí právě nedostatek vitaminu D.  

Nespavost 

Pokud vám chybí vitamin D, dříve nebo později se dostaví nespavost čili insomnie. Jestliže vás nespavost trápí a dřív jste s tímto problémem neměli, co do činění, pak přichází v úvahu fakt, že vám vitamin D chybí.  

Jestliže jde s nespavostí ruku v ruce mrzutost nebo přecitlivělost, pak je to jasný případ nedostatku vitaminu D. V takovém případě vitamin D zařaďte více do svého jídelníčku, případně investujte do doplňků stravy.  

Únavové zlomeniny 

Nedostatek vitaminu D mimo jiné stojí i za takzvanými únavovými zlomeninami. Jim předchází oslabení kostí z důvodu toho, že vitamin D nepodpořil důležité vstřebávání vápníku a fosforu, bez čehož se kosti neobejdou. 

Svalová slabost a snížená vytrvalost 

Nedostatek vitaminu D se výrazně projevuje také na fyzické kondici, sportovním výkonu a obecně na tělesném pocitu. S nedostatkem vitaminu D přichází na svalovou slabost, také na sníženou vytrvalost. I jedno patro vám rázem připadá, že zdoláváte nejvyšší horu světa. 

You may also like...