Nikdy se nenechte rozhodit kritikou

Nikdy se nenechte rozhodit kritikou

Patříte mezi ženy, kterým vyhrknou slzy pokaždé, když se je někdo pokusí zkritizovat? Nejraději byste utekly někam pod zem a vůbec se neviděly? Klid, nejste samy. Každý nedokáže kritiku přijímat. Bodem pro vás je ale skutečnost, že se to chcete a snažíte naučit. Jak dál, abyste příště připomínky zvládly s nadhledem?

Dítěti musíte dát bezpečnou zónu

Terčem kritiky se stáváme už od malička. Už malinké dítě čelí prvním kritickým připomínkám maminky. Nejbližší člověk se zlobí, když dítě neposlouchá, že protivné, nenechá rodiče chvíli v klidu. V takových chvílích mají naši výchovu ke kritice rodiče. Je důležité, aby nám dokázali dát jasné hranice, co smíme a co už nikoli a vytyčili tím prostor, kde se budeme bez úhony pohybovat. Tím pádem se dokážeme orientovat ve světě. Budeme se učit a získávat sebevědomí. Jenže jak má získat sebevědomí dítě, kterému rodiče dítě neustále jenom kritizují a neumí mu dát zázemí, bezpečnou zónu? Pak je možné, že bude i v dospělosti vnímat jakoukoli poznámku jako kritiku a těžko se s ní vyrovná. Zkrátka i náš vztah ke kritice se řídí naučenými vzorci.

Hledejte svoje dobré vlastnosti

Když se neustále kritizované dítě necítí dostatečně jisté samo sebou, svými schopnostmi a dovednostmi – a k tomu vzhledem k obvyklému scénáři kritiky v jeho životě nejspíš dojde, kritika ho vždy rozhodí. Bude trpět, může to dojít až k psychosomatickým příznakům. Pokud ženy, víte, že kritiku špatně snášíte, třeba právě kvůli podceňování z dětství, je na čase s tímto faktem pracovat. Jak? Především se snažte zvýšit svoje sebevědomí, nepodceňovat se. Když se pořád vnímáte negativně, odsuzujete se, jak vás má mít rádo vaše okolí, když to nedokážete ani vy samy? Dejte si proto domácí úkol. Najděte na sobě pro začátek jednu vlastnost, která je opravdu dobrá a jednu schopnost, kterou máte a lidé v okolí ji oceňují. Rozvíjejte ji.

You may also like...