Finanční gramotnost, rozumného půjčování a finančních rezervy

Finanční gramotnost, rozumného půjčování a finančních rezervy

Vaše finance jsou možná v dobré kondici a možná taky ne. Ozdravení rodinného rozpočtu je na začátku roku na místě. Nestačí o tom jen mluvit, musíte je současně také dodržovat. Každý měsíc si udělejte finanční rezervu. Nejde o snadné předsevzetí, mnoho z nás žije vyloženě z ruky do pusy. V den, kdy přichází výplata, máme na účtu nulu, nebo jsme v mínusu. Buď je třeba zvýšit příjmy, nebo se pokusit někde ušetřit. Když se chce, jde to. Současný trh práce je nakloněn změně zaměstnání a k vyšší výplatě. Možné je i navýšení mzdy u současného zaměstnavatele, neboť je o kvalifikované pracovníky prostě nouze.

Jak efektivně ušetřit

Zrevidujte své smlouvy na dodávky energií i mobilní tarify a platby za nadstandardní televizní vysílání. Vykašlete se na kupování polotovarů a přejděte na základní suroviny. Kupujte ovoce, zeleninu, máslo, tvaroh, šunku, vejce i kvalitní olej. V regálech nechte hotové saláty, majonézy, pomazánky a další polotovary, co vám udělají opravdu velký vítr v peněžence. Omezte alkohol, vynechte cigarety. Každý měsíc vám aspoň něco v peněžence zbude. Také jídlo nevyhazujte a lépe hospodařte s vodou a energiemi.

Jak na zdravé půjčování

Půjčujte si, jen když opravdu musíte, půjčujte si jen na věci, co budete opravdu používat a budou vám sloužit dlouho, nebo na to, čím zažehnáte přicházející problém, jako je pokuta či nedoplatek. Informace si prověřte z recenzí na internetu, v online srovnávačích a na webu.

Využijte čas na rozmyšlenou, nechte si sestavit celý splátkový kalendář a chtějte vidět celou splatnou částku. Rozhodněte se podle svých finančních rezerv a schopnosti si je tvořit. Půjčujte si s vědomím, že dluh budete mít v registru a půjčku podepište, až máte všechny potřebné informace. Když se vám nedaří splácet, hned o tom věřitele informujte a dohodněte si další postup. Pokud vám někde půjčit odmítnou, zamyslete se nad tím. Musíte se zastavit a přemýšlet. Zjišťovat, ověřovat a počítat a pak už se úspěch dostaví sám.

You may also like...