První semestr na VŠ

8 tipů, jak zvládnout prvák na VŠ

Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. A to nejen první, některé tipy v tomto článku vám pomohou po celou dobu vaše studia. Podívejte se na ně.

1. Udělejte si vlastní průzkum

Příprava ještě před zápisem je poměrně důležitá. Nikdy není na škodu udělat si menší náskok, rozhlédnout se po internetu a zjistit pár informací. Nejen na stránkách školy, ale i na sociálních sítích najdete to, co byste jinak museli zjišťovat až za pochodu. Navíc se můžete seznámit s budoucími spolužáky. A to se hodí.

2. Spojte síly

Poznávání nové školy byste také měli podle rad studentů zasvětit první týdny semestru. Většinově radí spojit síly s dalšími spolužáky. Společně můžete prozkoumávat zákoutí studijních informačních systémů, zjišťovat studijní povinnosti, docházku a aktuality nebo si radit se zápisem předmětů.

3. Rozvržení studia

Na některých školách funguje kreditní systém, kde není striktně předepsáno, v jakém ročníku je třeba jednotlivé předměty plnit. Některé předměty si tedy můžete přeložit na další roky, ale studenti zároveň upozorňují, abyste při tom byli opatrní. Některé kurzy jsou podmínkou zápisu do dalších, v jiných se učí základy, jejichž zvládnutí je potřeba pro další studium. Nic nepodceňte.

Tip: První rok na VŠ není žádná legrace, a to ani pokud vychytáte všechny tipy. Pokud budete potřebovat, vždy můžete využít možnosti vypracování seminární práce a tím získat potřebný čas.

4. Jak na vyučující?

Samostatnou kapitolou jsou vyučující. Potíže vám může dělat i taková maličkost, jako je správné oslovování. Zatímco na střední škole se často pro všechny vyučující používá titul profesor a učitel, na vysokých školách je vše jinak. Nezapomeňte proto ani na použití odpovídajících titulů při zdravení a oslovování.

5. Starší ví víc

Velkou pomocí jsou rady od starších studentů, kteří už ví, jak to na škole chodí. Nejlepší školní pomůckou je prostě kamarád ze staršího ročníku, o tom není sporu. Neříkal náhodou někdo ze střední, že půjde právě na tuto školu?

Tip: Teď to třeba aktuální není, ale do budoucna může být vypracování bakalářské práce přesně tím, co budete potřebovat. Uložte si odkaz na později.

6. Studijní oddělení

Jestliže potřebujete při studiu vyřešit cokoliv, co s ním souvisí, můžete navštívit v úředních hodinách studijní oddělení. Většinou máte přiřazenou pro váš obor studijní referentku, nebo studijního referenta a s ním můžete řešit vše od zápisu do studia, registrace, uznávání a opakování předmětů, až po přerušení a ukončení studia.

7. Skripta, učebnice a zápisky

Ke studiu a přípravě na zkoušky si vždy nevystačíte se zápisky z přednášek a musíte sáhnout po učebnicích, skriptech nebo další literatuře. Pokud se rozhodnete knihy pořizovat, stojí za to prohlížet nástěnky, podat si inzerát nebo se poptat starších studentů, zda nejsou k mání již využité a podstatně levnější.

8. Choďte na přednášky

Na vysoké škole se studují předměty podle studijních plánů. Studijní plán můžete měnit a studovat předměty libovolně, musíte ovšem splnit podmínky pro zápis předmětu. Pro postup do dalšího semestru budete potřebovat minimální počet kreditů, které právě účastí na přednáškách získáte.

You may also like...