Proč zatajujeme část příjmů

Proč zatajujeme část příjmů před partnerem? Chceme mít peníze ve svých rukou

Peníze a výdělky jsou často nepříjemným tématem v partnerském vztahu. Poměrně často se tak stává, že partnerka neví, kolik vydělává její partner a naopak. Co je toho příčinou? Nejspíš pocit, že o svých penězích bychom měli rozhodovat sami, bez kohokoli jiného. Také si prostě část svých příjmů chceme nechat pro sebe, na své koníčky, záliby. Ovšem pravidla společné kasy jsou velmi důležitá. Jak se k nim postavit, abyste se s partnerem, či manželem jenom neustále nehádala, co jsou moje peníze, tvoje peníze a naše společné peníze?

 

Všímejte si jeho zacházení s penězi

Začněte rovnou od Adama, tedy od chvíle, kdy spolu začnete chodit. Co se bude dít, když číšník přinese po společné večeři na stůl účet? Nabídne se vám partner galantně, že ho zaplatí, nebo vám navrhne řešení půl na půl? Anebo se bude tvářit, jako že se ho to netýká a nechá, abyste účet zaplatila vy? Anebo třeba řekne, že by rád pravidlo jednou ty, jednou já a tentokrát bude řada na vás a příště bude tvrdit, že on platil minule a je zase řada na vás… Ať tak či onak, právě tyhle okamžiky vám hodně napoví, co můžete od dotyčného čekat.

Pokud se tváří jako, že nic a nechá platit vás, nebo se vymlouvá, že platil posledně a přitom víte, že to není pravda, ruce pryč od něj. Dlouhodobý partnerský vztah by byl přesně tímhle modelem jenom ve větším. A to si samozřejmě nenechte líbit.

 

Disponujete si sami se svými penězi

Ve vztazích často bývá kamenem úrazu právě diskuse, kolik kdo za co utratil. Záleží na konkrétní rodině, jestli si partneři říkají přesnou výši platu a mají společný účet, kde oba vidí, kolik ten druhý vydělává, nebo mají účty oddělené a každý dává něco do společné kasy. I v případě, že před druhým zatají část výdělku třeba ve formě prémií, nemusí to být nutně odsouzeníhodné – za předpokladu, že jinak oba dávají do společné kasy stejnou měrou. V takovém případě naopak mohou odpadnout diskuse typu, že jste si koupila drahé lodičky nebo partner nové jízdní kolo – ani jedno přece nutně nepotřebujete. Takhle si lodičky či kolo koupíte z peněz, kterými disponujete sami, a nikdo vám nic nebude vyčítat. Špatně je to jenom ve chvíli, kdy část příjmu zatajujete proto, že si hlídáte zadní vrátka. Potom totiž pochybujete o celém vztahu.

You may also like...